Inteligencja słuchowa – czy moje dziecko ją posiada?

Inteligencja słuchowa – czy moje dziecko ją posiada?

Każdy rodzic pragnie by jego dziecko przejawiało wiele niesamowitych talentów, było zdolne niemal w każdej dziedzinie i zachwycało wszystkich swoją ponadprzeciętnością. Jak się jednak okazuje każdy z nas jest zazwyczaj predestynowany do posiadania jednego z kilku rodzajów inteligencji. Jak rozpoznać, które z nich cechuje właśnie nasze dziecko?

Opiekunowie w żłobkach i przedszkolach polecają zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim obserwuj fakt, jak dziecko zachowuje się w przypadku kontaktu z muzyką, np. na zajęciach czy w domu, jeżeli na muzykę reaguje w bardzo żwawy sposób, chętnie powtarza pewne sekwencje, a także wystukuje rytm, klaszcze, uśmiecha się, to bardzo prawdopodobne, że jest ono obdarzone inteligencją słuchową. Inne świadczące o tym elementy to fakt, że lubi wsłuchiwać się we wszelkie inne otaczające go dźwięki np. odgłosy natury, zasłyszany śpiew. Wszelkie tego rodzaju eksperymenty zarówno muzyczne jak rytmiczne sprawiają mu dużą radość i sprawia, że dziecko czerpie sporą przyjemność z komponowania i konstruowania własnych utworów, czy też ulepszania kompozycji zasłyszanych wcześniej. U starszych dzieci talent ten przejawiał się będzie takich aktywnościach jak zakładanie własnego zespołu muzycznego, poprawne precyzowanie, który utwór muzyczny właśnie gra swoją partię, a także chętne uczęszczanie na zajęcia muzyczne, a także dodatkowe aktywności.

Dzieci obdarzone talentem muzycznym mają bardziej rozwinięty analizator słuchowy, a także szybciej wychwytują różne dźwięki z otoczeni. Inteligencja muzyczna często łączy się u takich dzieci także z inteligencją językową. Może ona istnieć wśród innych rodzajów inteligencji. Pojawia się ona jednak najwcześniej ze wszystkich, dlatego warto ją zauważyć i odpowiednio pielęgnować. Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko dosłownie żyje muzyką dajmy mu możliwość rozwoju. szkoły muzyczne Poznań to idealne rozwiązanie dla naszego dziecka. Nie dość iż zajęcia takie sprawią mu radość, to jeszcze spełnią funkcję socjalizacyjna oraz wpłyną pozytywnie na wyniki w nauce, ponieważ wspomogą koncentrację i abstrakcyjne myślenie.

W codziennym życiu możemy dodatkowo stymulować nasze dziecko do pracy poprzez puszczanie mu odpowiedniego akompaniamentu muzycznego podczas nauki i codziennych zadań. W ten sposób kojarzyło ono będzie fakty z muzyką, czy daną melodią i szybciej je zapamięta. Inteligencję muzyczną u dziecka możemy rozwinąć dzięki zabraniu go na koncert czy w miejsce spokojne, gdzie posłuchać może odgłosów natury. Warto także aktywizować dziecko, np. zapytać czy nie chciałoby zapisać się do szkoły muzycznej, szkolnego chóru itd. Pamiętajmy by motywować dziecko do wzrostu i rozwijania swoich pasji, a nie podcinać mu skrzydła.