Mieszkanie na poddaszu – plusy i minusy

Mieszkanie na poddaszu – plusy i minusy

Rynek nieruchomości jest dzisiaj w Polsce niezwykle zróżnicowany. Nowoczesne apartamentowce z wielopokojowymi mieszkaniami pojawiają się w ogłoszeniach obok klasycznych domków jednorodzinnych zlokalizowanych na osiedlach podmiejskich. Niezwykle ciekawy rodzaj nieruchomości – szczególnie pod względem aranżacyjnym – stanowią z kolei lokale umieszczane na poddaszach różnych budynków. Niezwykły urok i unikatowy układ pomieszczeń to z pewnością cechy charakterystyczne każdego poddasza. Warto jednak pamiętać, że dopiero odpowiednie zabiegi aranżacyjne dadzą efekt końcowy w postaci praktycznego i jednocześnie oryginalnego pod względem estetycznym miejsca. Wbrew pozorom odpowiedni dobór oświetlenia, kolorów czy wreszcie mebli wcale nie jest w przypadku poddasza łatwy. Szczególnie wtedy, gdy przestrzeń charakteryzuje się niewielkim metrażem i małą liczbą okien. Z drugiej strony przy odrobinie kreatywności i zaangażowania otrzymane wnętrza mogą zachwycać niepowatarzalnym nastrojem i szczególnie oryginalnym klimatem.

Okna dachowe na poddasze

Odpowiednie światło w pomieszczeniu wpływa nie tylko na nasze samopoczucie. Działa między innymi na zmysł wzroku, który w pokojach ciemnych i ponurych bardzo szybko się męczy. Najważniejszą kwestią poddasza są zatem okna dachowe. Podczas budowy domu można przy pomocy architekta odpowiednio je rozmieścić. Zarówno pod względem ilości, jak i wielkości. W przypadku kupna domu, możliwości są już nieco bardziej ograniczone. Jeśli jednak okna dachowe rzeczywiście sprawiają problem, lepiej zawczasu (przed generalnym remontem poddasza) postarać się o ich wymianę. Na rynku można dzisiaj znaleźć nowoczesne i jednocześnie bezpieczne produkty, które nie nadwyrężą znacznie naszej kieszeni i sprawdzą się w pomieszczeniu przez wiele następnych lat. Co więcej, oprócz zwykłych okien dachowych w ofercie producentów można znaleźć również inne przykłady tego typu produktów. Niektóre po otwarciu tworzą mały balkon, inne otwierają się nie tylko do góry, ale również na boki. Przy okazji zakupu warto zorientować się w propozycjach najbardziej zaufanych producentów. Warto również pamiętać o tym, by zabezpieczyć okna przed dziećmi. Można to zrobić przy pomocy specjalnych nakładek.

Schody na poddasze

Jeśli chodzi o schody prowadzące na poddasze, doskonałą opcją w tym zakresie są modele składane. Dzięki niezwykłej funkcjonalności wspomniane schody mogą zaoszczędzić cenną przestrzeń na korytarzu niższego piętra. Z drugiej strony oferowane przez producentów modele prezentują się bardzo estetycznie, dlatego w razie potrzeby można pozostawić je w formie rozłożonej. Najczęściej na poddaszu sprawdzają się schody drewniane lub metalowe. Niektóre produkty zawierają również opcję łączoną. Oprócz standardowych stopni, schody składają się zwykle również z poręczy, dzięki czemu „wycieczka” na poddasze nie będzie niebezpieczna dla młodszych domowników. Z tego względu na ostatnim piętrze nierzadko znajdują się właśnie pokoje dziecięce lub pomieszczenia bawialne dla całej rodziny.

Meble na poddaszu

W przypadku poddasza idealnie sprawdzą się meble na wymiar. Dziś prawie każda firma zajmująca się produkcją mebli ma w swojej ofercie taką opcję zamówienia. Warto przede wszystkim postawić na umiar, ponieważ zbyt duża liczba mebli może niepotrzebnie zagracić pomieszczenie. W zależności od przeznaczenia, meble będą oczywiście pełniły inną funkcję. Przy ścianach skośnych zwykle stawia się zestawy do siedzenia lub łóżka. Wyższe meble można z kolei śmiało umieścić na ścianach normalnych.

Kolory i oświetlenie sztuczne na poddaszu

fakro

Okna dachowe to nie wszystko, jeśli chodzi o oświetlenie poddasza. Obok naturalnego światła musi pojawić się również oświetlenie sztuczne. Lampy na poddaszu doskonale sprawdzają się na ścianach. Dodatkowy efekt oświetlenia może zostać podkreślony przez wybrany kolor wnętrza. Zarówno barwa ścian, jak i rozchodząca się poświata rzeczywiście w niewyobrażalny sposób mogą wpłynąć na końcowy efekt aranżacji. Warto pamiętać również o tym, by w pokojach dziecięcych optymalnie zostało oświetlone miejsce do nauki, czytania czy też zabawy. To samo dotyczy zresztą gabinetu czy pracowni zlokalizowanych na poddaszu.

Przeznaczenie poddasza

Na poddaszu może znaleźć się tak naprawdę każde pomieszczenie. Warto pamiętać jednak o tym, że w obliczu tak ciekawej przestrzeni z pewnością nie sprawdzi się strych czy składowisko starych rzeczy i urządzeń. W ostatnim czasie na poddaszach aranżuje się bardzo często pokoje dla dzieci. Jeśli przestrzeń jest wystarczająco duża, obok sypialni można urządzić również łazienkę. Niezwykły klimat wspomnianej przestrzeni sprawia, że każdy pokój zlokalizowany na ostatnim piętrze będzie po zakończonym remoncie prezentował się zjawiskowo.

Mieszkanie na poddaszu niewątpliwie ma swoje cenne zalety i niezbyt pochlebne wady. Te ostatnie jak się jednak okazuje można rozwiązać przy pomocy porad architektonicznych oraz aranżacyjnych. W efekcie możliwość urządzenia poddasza staje się nie tylko interesującym wyzwaniem, ale również dużą przyjemnością. Przede wszystkim warto pamiętać o właściwym oświetleniu. Zarówno tym naturalnym, jak i tym sztucznym. Jeśli mamy taką możliwość, opłaca się wymiana starych okien na nowe. Szczególnie wtedy, gdy poprzednie otwory znajdowały się w złej lokalizacji lub były za małe. W tym przypadku szczególnie uprzywilejowane są osoby, które dopiero budują dom i mogą sobie od zera zaplanować kształt poddasza. Bardzo ważnym zagadnieniem jest wybór odpowiednich mebli. Doskonałą opcją w tym kontekście okazują się meble na wymiar, które pomogą zaoszczędzić nieco cennej przestrzeni. Nie można oczywiście zagracać zbytnio pomieszczenia, ponieważ nadmiar przedmiotów (nawet tych na wymiar) negatywnie wpłynie na zaaranżowane wnętrze. Obok prawidłowego oświetlenia i dobrze dobranych mebli, ważną kwestią jest również kolorystyka. Wszystkie trzy aspekty powinny przede wszystkim sprowadzać się do tego, jakie przeznaczenie będzie miało wnętrze (czy też wnętrza) na naszym urządzanym poddaszu.