Architektura wnętrz – jakie aranżacje wybieramy dzisiaj najczęściej

,
Architektura wnętrz – jakie aranżacje wybieramy dzisiaj najczęściej

Planowanie układu mieszkania czy domu nie jest już dzisiaj wyłącznie działaniem pragmatycznym. Podobnie jest zresztą z aranżacją wnętrz nie tylko mieszkalnych, ale także handlowych czy biurowych. Tak zwana architektura wnętrz urasta współcześnie do rangi pewnego rodzaju sztuki, która daje człowiekowi wysokie poczucie estetyzmu i zadowolenia. Warto przy tym zauważyć, że funkcjonalizm określonych budynków wcale nie schodzi na dalszy plan. Chodzi bowiem o to, by obie funkcje (estetyczną oraz pragmatyczną) połączyć w jedną całość. Jak jednak można tego dokonać? Współcześnie w przestrzeniach architektonicznych i aranżacyjnych można wyróżnić kilka stylów, które cieszą się niegasnącą popularnością ze strony polskiego społeczeństwa. Co ciekawe, wspomniane aranżacje nierzadko bardzo się od siebie różnią, a nawet są swoimi biegunowymi przeciwieństwami. Wydaje się, że w dużej mierze na wybór właścicieli (jeśli mowa oczywiście o aranżacji) mają wpływ ich prywatne upodobania czy doświadczenia. Coraz częściej można jednak zauważyć, że inspiracje pochodzą nie tylko z osobistych źródeł, ale także ze źródeł medialnych. Czasopisma architektoniczne czy programy telewizyjne o aranżacji zachęcają do innowacyjnych rozwiązań, na które co niektórzy są w stanie szybko i bez problemu się zdecydować.

Styl wiejski – powrót do przeszłości czy poszukiwanie spokoju?

Jednym z najpopularniejszych stylów aranżacyjnych w ostatnim czasie jest właśnie styl wiejski, czy innymi słowy mówiąc styl rustykalny. Co ciekawe, ostatnie określenie funkcjonuje raczej w zawodowych przestrzeniach aranżacyjnych. Samo słowo rustykalizm oznacza oczywiście sympatię w stosunku do wszystkiego co wiejskie. Nic zatem dziwnego, że urządzanie wnętrz w kontekście stylizacji wiejskiej zyskało właśnie takie, a nie inne nazewnictwo. Podstawowym materiałem towarzyszącym takim aranżacjom jest oczywiście drewno. Drewniane mogą być przede wszystkim meble, jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że to nie wszystko. Najtrudniej efekt stylu wiejskiego uzyskać w nowoczesnych budynkach, ponieważ na próżno szukać tam drewnianych belek na suficie czy kolumn podpierających. Elementy wymienione jako ostatnie łatwiej dobudować w domu niż mieszkaniu. Przede wszystkim dlatego, że te ostatnie są mało atrakcyjne pod względem przestrzennym. Styl rustykalny najczęściej można zaobserwować w pomieszczeniach kuchennych. Warto podkreślić, że dużą rolę pełnią nie tylko sprzęty i meble, ale także na pozór nieistotne dodatki. Pojemniki na przyprawy czy odpowiednie zasłony nadadzą całości prawidłowego wymiaru.

Stylów nowoczesny – minimalizm staje się wyznacznikiem współczesnej elegancji

Minimalizm nie zawsze kojarzony był z nowoczesnością. Zazwyczaj wystrój niezawierający wielu elementów, mebli czy dodatków wiązał się raczej z ubóstwem. W dwudziestym pierwszym wieku prostota i pewnego rodzaju surowość to przede wszystkim klasyczny minimalizm wskazujący nierzadko na poczucie gustu właściciela oraz na jego nowoczesne umiejętności dekoratorskie. Wielu znanych projektantów wnętrz na stylu minimalistycznym opiera różnego rodzaju aranżacje związane nie tylko z przestrzeniami domowymi, ale także z przestrzeniami publicznymi. Prostota przejawia się między innymi w niewielkiej liczbie mebli, jednak warto podkreślić, że ważne jest także co innego. W przypadku wspomnianych aranżacji nie można bowiem zapominać o dodatkach, których mimo wszystko w takich pomieszczeniach nie brakuje. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku abstrakcyjne obrazy kontrastujące z surowością mebli czy kolorów ścian.

Styl retro – zainteresowanie aranżacjami sprzed lat

Bardzo popularny od kilku lat jest oczywiście styl retro, którego – co bardzo ważne – nie należy mylić ze stylem rustykalnym. W przypadku aranżacji wiejskich chodzi przede wszystkim o to, by osiągnąć pewnego rodzaju harmonię. Styl retro nierzadko jest także stylem vintage łączącym w sobie wiele sprzeczności i różnorodnych rozwiązań architektonicznych. Bardzo dużą rolę pełnią w tym przypadku materiały wykończeniowe, takie jak tapety naścienne czy płytki ceramiczne. Łączenie kolorów i kształtów wprowadza w przestrzeń nieco chaosu, jednak tylko na pozór jest on nieokiełznany czy nieuporządkowany. W rzeczywistości wszystko pasuje do siebie w najmniejszym calu. Warto w przypadku stylu retro korzystać z różnych magazynów architektonicznych, ponieważ w zasadzie w każdym numerze pojawiają się w tym temacie różnego rodzaju wskazówki i pożyteczne rozwiązania.

Wizualizacje pomagają dokonać wyboru

poznańDwudziesty pierwszy wiek daje społeczeństwu możliwość wyboru i sprawdzenia, czy dana aranżacja będzie nam odpowiadać jeszcze zanim prace wykończeniowe będą mogły się rozpocząć. Mowa w tym przypadku o możliwościach jakie dają wizualizacje 3D architektury. Warto podkreślić, że takich wizualizacji nie można oczywiście wykonać samemu. Przede wszystkim dlatego, że niezbędne w tym przypadku staje się posiadanie odpowiednich programów architektonicznych oraz oczywiście posiadanie odpowiednich umiejętności. Najczęściej z usług różnego rodzaju grafików potrafiących stworzyć projekt wizualizacji korzystają najemcy różnego rodzaju biur i powierzchni, w których potem znajdować się będą klienci danej firmy. Coraz częściej moda na tworzenie wizualizacji trójwymiarowych pojawia się jednak w przestrzeniach domowych. Nierzadko tego rodzaju usługi są także wliczone w cenę wtedy, gdy dana osoba zatrudnia dekoratora wnętrz. Wizualizacje 3d sprawdzają się oczywiście w wielu innych przestrzeniach. Na przykład jeśli chodzi o firmy deweloperskie. Tworzenie wizualizacji ułatwia kontakt z klientem, ponieważ ten może jeszcze przed zakończeniem budowy obejrzeć nie tylko określone wnętrze, ale także cały budynek i jego otoczenie.

Każda aranżacja wnętrza jest tak naprawdę indywidualna. W zależności od pomysłów, doświadczeń czy upodobań można znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie. Warto zadbać przede wszystkim o to, by całość komponowała się ze sobą odpowiednio. Wtedy pomieszczenie w każdym stylu będzie zachwycało swoim funkcjonalizmem oraz estetyką.