Mieszkania na sprzedaż – Poznań, Warszawa czy Gdańsk?

,
Mieszkania na sprzedaż – Poznań, Warszawa czy Gdańsk?

Nieruchomości mieszkalne na rynku pierwotnym od kilku lat zwiększają swoje standardy. Ma to związek nie tylko z podniesieniem jakości usług przez firmy budowlane czy deweloperskie, ale także z oczekiwaniami klientów, którzy nierzadko oczekują od wspomnianych jednostek innowacyjnych rozwiązań na miarę standardów europejskich czy nawet światowych. Szare blokowiska budowane jeszcze kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu nie cieszą się już zainteresowaniem. Dzieje się tak przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim kojarzymy je z czasami peerelowskimi, które dla większości społeczeństwa związane są w dużej mierze z doświadczeniami pejoratywnymi. Nie da się również ukryć, że jeszcze dwie dekady temu rozwiązania stosowane w branży budowlanej były o wiele gorsze niż współcześnie. Można więc sobie tylko wyobrażać, jak ogromne różnice dzielą nieruchomości pięćdziesięcioletnie i nieruchomości wybudowane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Standardy mieszkań są różne, ale szukając konkretnej nieruchomości kierujemy się również innymi czynnikami. Jednym z najpopularniejszych jest lokalizacja przyszłego domu. Rynek pracy wbrew powszechnie krążącym opiniom jest zaopatrzony w dość liczne oferty od pracodawców, dlatego często nawet kończąc studia – potocznie rzecz ujmując – lądujemy w zupełnie innym mieście, niż dotychczas. W których regionach mieszkania zwiększają swój walor dzięki lokalizacji? Okazuje się, że takich miast w Polsce jest przynajmniej kilka.

Serce Wielkopolski – rynek nieruchomości a miejsca pracy

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż Poznań może pochwalić się dość szeroką ofertą z zakresu nieruchomości mieszkalnych. W ostatnich latach Wielkopolska stała się regionem, który może pochwalić się ponadto bardzo małym bezrobociem. Wydaje się, że wspomniany fakt znacznie wpływa na przykład na wybór młodych ludzi studiujących na poznańskich uczelniach. Bardzo wielu z nich po ukończeniu nauki zostaje na terenie województwa wielkopolskiego i właśnie tam szuka pracy oraz mieszkania. Firmy deweloperskie zdają sobie sprawę z tego, że wobec takiej sytuacji konkurencja na rynku może być naprawdę duża. Ich świadomość sprzyja równocześnie podsieniu standardów usług. Podobnie jest zresztą z działaniami firm budowlanych funkcjonujących w Poznaniu i okolicach. Warto dodać, że współczynnik zainteresowania nieruchomościami znacznie przechyla się w ostatnich latach na rzecz mieszkań z rynku pierwotnego. Nie oznacza to z kolei, że rynek wtórny także nie obfituje w całą gamę interesujących nieruchomości mieszkalnych. Jeśli chodzi o Poznań, miasto może pochwalić się różnymi rozwiązaniami wprowadzanymi na rzecz mieszkańców obecnych i przyszłych. Warto wspomnieć chociażby o gęstej sieci ścieżek rowerowych czy o dotacjach unijnych, dzięki którym zakupiono w ostatnim czasie rowery miejsce dla miasta i mieszkańców. Mimo gęstości zabudować okazuje się bowiem, że Wielkopolska stara się wprowadzać nie tylko innowacyjne, ale w dużej mierze także ekologiczne rozwiązania. Dotyczy to zresztą również samych nieruchomości – czy to mieszkalnych, czy to biurowych, których przecież na przestrzeni ostatniej dekady także powstało dość dużo.

Stolica Polski – nieruchomości na miarę XXI wieku

mastermWarszawa od zawsze kojarzona była przez polskie społeczeństwo dwutorowo. Jedni kojarzą stolicę wyłącznie z jednym wielkim chaosem, którego za żadne skarby nie można ogarnąć. Nie da się oczywiście ukryć, że jako jedno z największych polskich miast Warszawa rzeczywiście na pierwszy rzut oka może przerażać. Z drugiej strony warto przyjrzeć się jej aspektom estetycznym czy komunikacyjnym, ponieważ pod pozorem skomplikowanej aglomeracji kryje się uporządkowany mechanizm, który wiele osób porównuje z paryskim opisem miasta wykonanym przez bohatera Lalki Bolesława Prusa, czyli oczywiście przez Wokulskiego. Nieco paradoksalnie, wtedy Warszawa była dla niego zupełnym przeciwieństwem uporządkowanego Paryża. Dziś z pewnością postać literacka mogłaby zmienić swoje zdanie. Wystarczy jedynie zatrzymać się na chwilę i przeanalizować fakty. Dobrze skonstruowana sieć komunikacyjna łączy wszystkie strony Warszawy poprzez linie autobusowe, tramwajowe czy wreszcie metro. Podobnie jak w Poznaniu, w stolicy rozbudowuje się sieć ścieżek rowerowych, dzięki którym korki w godzinach szczytu – przynajmniej w okresie wiosenno-letnim – powinny maleć. Osoby dostrzegające wspomniane zmiany wybierają nieruchomości mazowieckie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało dość dużo nowych nieruchomości mieszkalnych, jednak zainteresowaniem cieszą się również przedwojenne budynki. Należy jednak zaznaczyć, że tych ostatnich jest niewiele, a ewentualny koszt zakupu z pewnością znacznie opróżni nasze kieszenie.

Nadmorskie nieruchomości – mieszkania na północy kraju

Wielkopolska oferuje mieszkańcom nie tylko nowoczesne nieruchomości, ale także otwarty rynek pracy, który przyciąga do miasta Poznania przede wszystkim ludzi młodych. Stolica Polski to na pozór wielki chaos, jednak w rzeczywistości uporządkowane osoby odnajdą w niej swoje miejsce. Czym jednak zachwycają nas dzisiaj nieruchomości nadmorskie, na przykład w Gdańsku? Okazuje się, że nieruchomości zlokalizowane w tym miejscu wybierają coraz częściej osoby w wieku średnim i starsze. Szczególnie takie, które posiadają własny biznes. Warto zaznaczyć, że mowa nie tylko o Gdańsku (do którego przybywają przecież także ludzie młodzi na studia), ale także między innymi o Kołobrzegu, Władysławowie czy Sopocie. Wydaje się, że nieruchomości mieszkalne z rynku pierwotnego są tam mniej pożądane, a więc siłą rzeczy działania firm deweloperskich i spółek budowlanych mniej intensywne niż w Poznaniu czy Warszawie. Osoby chcące zamieszkań nad morzem szukają przede wszystkim domków jednorodzinnych, często z rynku wtórnego, zlokalizowanych szczególnie w okolicach samego morza.

Niezależnie od miejsca, w którym kupujemy mieszkanie, liczy się kilka ważnych czynników. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że standardy nieruchomości powinny być zgodne ze wszystkimi podstawowymi normami. Liczy się również lokalizacja oraz cena i stan mieszkania.