Stan samochodu – co należy sprawdzić przed wycieczką

,
Stan samochodu – co należy sprawdzić przed wycieczką

Samochód jest pożyteczną maszyną, której człowiek używa już ponad sto lat. Pierwsze modele aut z pewnością odbiegały od tego, co można otrzymać dziś zarówno na rynku polskim, jak i na rynku zagranicznym. Nie ma się jednak czemu dziwić, ponieważ zarówno nowoczesne technologie, jak i nauka (pod względem technicznym w tym przypadku) znacznie posunęły się w swoich odkryciach i wynalazkach do przodu. Dziś nie chodzi już zatem wyłącznie o to, by stworzyć maszynę potrafiącą przewozić człowieka (oraz oczywiście różnego rodzaju przedmioty) z miejsca na miejsce. Producenci oraz osoby odpowiedzialne za projekty nowoczesnych aut starają się sprostać oczekiwaniom potencjalnych klientów, produkując pojazdy nie tylko sprawne, ale również bezpieczne i – co ważne dla konsumenta dwudziestego pierwszego wieku – jak najbardziej komfortowe. Nie dziwi dziś zatem obecność w samochodzie osobowym takich elementów jak klimatyzacja, telefon stacjonarny czy nawet zamontowany monitor dvd. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej nowoczesne maszyny zawodzą, dlatego planując dłuższy wyjazd autem, najpierw należy sprawdzić, czy nic naszemu podopiecznemu nie dolega.

Turbosprężarka – bez niej nie pojedziemy

Choć w samochodzie przydają się pod wieloma względami, ich niewłaściwe użytkowanie często prowadzi do awarii. O czym mowa? Oczywiście o częściach, jakimi są turbosprężarki. Te ostatnie montowane przy samym silniku zwiększają jego wydajność, czyniąc samochód bardziej ekonomicznym i jednocześnie ekologicznym pojazdem. Coraz więcej osób decyduje się zatem na zakup auta z turbosprężarką, niestety niejednokrotnie nie zdając sobie sprawy z tego, jak się z nią odpowiednio obchodzić. Warto zatem pamiętać, by podczas zakupu czy ewentualnego przeglądu podpytać profesjonalnego mechanika o wspomnianą kwestię. Alternatywą są z kolei strony www, na których nierzadko kierowca również może znaleźć cenne informacje na temat regeneracji turbosprężarki czy wiedzę dotyczącą obchodzenia się z autem posiadających wspomnianą część.

Hamulce – ich sprawność to podstawa bezpieczeństwa

Jedną z najważniejszych części w aucie są oczywiście hamulce. To one pozwalają kontrolować kierowcy przebieg jazdy, a więc jednocześnie bezwzględnie wpływają na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i kierowców znajdujących się aktualnie w ruchu drogowym. Każdy mechanik przeprowadzający przegląd sprawdzi oczywiście, czy hamulce są sprawne i gotowe do dalekobieżnych podróży. W innym przypadku część należy oczywiście jak najszybciej naprawić. Na szczęście większość warsztatów samochodowych zaoferuje kierowcy taką usługę od ręki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że problem z hamulcami nie jest częsty, a drobne usterki dość szybko można naprawić.

Pamiętaj, by zatankować

Choć kwestia w śródtytule wydaje się oczywista, niestety nie każdy pamięta o tak podstawowej rzeczy, jaką jest tankowanie. Warto zadbać o to, by wcześniej nie tylko zatankować bak do pełna, ale także zabrać ze sobą zapasową benzynę. Ponadto bardzo często zaradni kierowcy wyliczają sobie, ile benzyny trzeba będzie dotankować w trakcie jazdy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie przynajmniej ze względu na kilka elementów. Przede wszystkim wyliczenie pozwala ocenić, ile zaskórniaków przeznaczonych na benzynę musimy zabrać czy też uwzględnić przy płatnościach kartą kredytową. Z drugiej strony na trasie można również wyznaczyć sobie punkty stacji benzynowych, czyli jednocześnie postojów. To z kolei będzie pozwalało oszacować czas całej podróży.

Opony zimowe a opony letnie

naprawaPodróżujemy zarówno zimą, jak i latem. Warto przy tym pamiętać, że – przynajmniej jeśli mowa o drogach krajów środkowoeuropejskich – opony zamontowane do auta powinny zależeć od panującej aktualnie pogody. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ półprodukty wykorzystane przy produkcji opon zależą od tego, do jakiego podłoża mają być przystosowane. Opony letnie będą zatem pasowały do podłoża suchego i niejednokrotnie nagrzanego. Z kolei tak zwane opony zimowe charakteryzują się lepszą przyczepnością, dzięki czemu nawet po zalodzonych powierzchniach kierowca nie będzie miał problemu z poruszaniem. Wymiana opon przynajmniej w Polsce jest obowiązkowa dwa razy do roku. Trudno określić, kiedy ów zmianę należy wprowadzić i najczęściej zaleca się po prostu obserwacje podłoża oraz śledzenie najbliższych i długoterminowych prognoz atmosferycznych w telewizji czy innych mediach.

Wydaje się, że podróż sprawnym samochodem w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie dzisiaj, kiedy drogi budowane są sprawnie, szybko i solidnie. Mimo sceptycznych rozważań i przewidywań, nawet w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat powstało dość dużo autostrad, którymi sprawnie możemy przemieszczać się pomiędzy krajowymi miastami, takimi jak na przykład Toruń i Bydgoszcz, czy trasy, dzięki którym szybko i sprawnie przedostaniemy się nawet do innego kraju. Przykładem mogą być oczywiście Niemcy. Warto jednocześnie pamiętać, że żadna maszyna (czy to pojazd motoryzacyjny, czy to choćby sprzęt z artykułów gospodarstwa domowego) nie bywa niezawodny. To właśnie dlatego tak wiele mówi się o bezpiecznej jeździe i regularnych przeglądach w warsztacie samochodowym. Warto bowiem pamiętać, że bezpieczny samochód i sprawne części gwarantują bezpieczną i komfortową jazdę nie tylko nam i naszym pasażerom, ale także innym kierowcom i pieszym znajdującym się w okolicy naszego auta. Chociażby z tego względu przegląd przed podróżą wydaje się być jak najbardziej potrzebny oraz uzasadniony.