Szklarnia w ogrodnictwie i sadownictwie

,
Szklarnia w ogrodnictwie i sadownictwie

Uprawianie roślin jest nie tylko źródłem zarobków dla rolników czy sadowników. W wielu przypadkach opieka nad roślinami, owocami czy warzywami ma dla człowieka od dawien dawna także wymiar hobbystyczny. Co więcej, coraz częściej naukowcy udowadniają, iż kontakt człowieka z rośliną wpływa na jego pozytywne samopoczucie. Może o tym świadczyć chociażby potrzeba „wyrywania się” co jakiś czas za miasto, w celach wypoczynkowych czy rekreacyjnych. Doskonałym sposobem na wspomnianą ucieczkę jest posiadanie działki pod lub za miastem. Na jej terenie można nie tylko odpocząć, ale także zająć się uprawą wspomnianych roślin. W zależności od wielkości posiadanej przestrzeni można zdecydować się nawet na budowę profesjonalnej szklarni. Ta ostatnia pomaga stworzyć roślinom odpowiednie warunki, dzięki czemu różnego rodzaju owoce czy warzywa mogą rosnąć szybciej i bezpieczniej. Co warto zatem wiedzieć o specyfice stawianej szklarni? Co zrobić, jeśli uwielbiamy uprawiać warzywa, ale nie mamy działki lub miejsca w ogródku? Każdy miłośnik ogrodnictwa czy sadownictwa powinien poznać odpowiedzi na te pytania.

Kilka słów o szklarni

Choć wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda szklarnia (można dostrzec je z daleka na przykład podczas jazdy samochodem), w rzeczywistości bardzo niewielu z nas potrafi określić, na czym polega specyfika wspomnianej budowli. Warto zatem wiedzieć, że szklarnia (określona również mianem cieplarni) to umyślnie wykonana czy przygotowana na potrzeby upraw konstrukcja, wykonana ze specjalnych materiałów budowlanych. W skład tych ostatnich wchodzą przede wszystkim szkło oraz stalowe łączniki. Czasami elementy szklane zastępuje się materiałami plastikowymi. W efekcie końcowym chodzi zatem o to, by cała konstrukcja przepuszczała do środka jak najwięcej światła słonecznego. Dzięki temu uprawiane rośliny otrzymują odpowiednią ilość ciepła i oświetlenia, co z kolei tworzy w pomieszczeniu pożądany mikroklimat.

Wyposażenie szklarni

szklarnieKażda szklarnia składa się nie tylko z elementów przezroczystych przepuszczających światło czy z konstrukcji podtrzymujących. W dobrej cieplarni znajdziemy również różnego rodzaju urządzenia odpowiedzialne za ogrzewanie (jeśli promienie słoneczne nie zapewnią roślinom odpowiedniej ilości ciepła), nawilżanie gruntu (dzięki temu ogrodnicy nie muszą samodzielnie podlewać roślin), nawilżanie powietrza czy nawet (jeśli mowa o innowacyjnych szklarniach budowanych w ostatnich latach) sterowanie elektroniczne (otwieranie dachu etc.). Idealnie wyposażona cieplarnia chroni rośliny przed czynnikami związanymi nie tylko z opadami atmosferycznymi. W dużej mierze pomieszczenie może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia agrofagów, chwastów czy groźnych chorób grzybowych. Warto również zaznaczyć, że oprócz roślin uprawnych w szklarniach nierzadko uprawia się również rośliny ozdobne.

Wynajmowanie cieplarni

Osoby nieposiadające własnej działki czy ogródka mogą zastanowić się nad wynajęciem szklarni. Jeśli chodzi o kabiny szklarniowe wynajem wcale nie jest tak trudny jak mogłoby się wydawać. Warto jednakże szukać ofert blisko miejsca zamieszkania, ponieważ nad uprawianymi roślinami trzeba regularnie czuwać. Poszukując odpowiedniej konstrukcji, należy przede wszystkim skupić się na źródłach internetowych. Istnieją nawet specjalne fora oraz strony dla miłośników ogrodnictwa. Często to właśnie w ich zakresie można znaleźć ogłoszenia dotyczące wynajmu. Opcjonalnie warto również zamieścić informacje o swoich poszukiwaniach.