Co nam daje wycena nieruchomości?

,
Co nam daje wycena nieruchomości?

Wiele słyszy się dzisiaj o tak zwanej wycenie nieruchomości, która według osób zajmujących się rynkiem znacznie usprawnia na przykład sprzedaż domu czy mieszkania. Rzeczoznawca majątkowy – bo tak określa się osoby wystawiające wspomniany dokument – przygotowuje wycenę w oparciu o badania i analizy rynku oraz na podstawie własnych obserwacji związanych już ściśle z obiektem swojego zainteresowania. Co daje nam zatem wycena nieruchomości? Przede wszystkim informacje o tym, jaką wartość posiada nasz dom czy mieszkanie. Wspomniana wiedza przydaje się zresztą nie tylko w przypadku chęci sprzedaży, ale także wtedy, gdy dla przykładu otrzymamy spadek w postaci nieruchomości. Warto wiedzieć, jak działa rzeczoznawca i na czym polega jego praca. Chociażby dlatego, że w ostatnim czasie na rynku pojawiła się możliwość tak zwanej wyceny online, którą można wykonać samemu. Z drugiej strony należy również zdawać sobie sprawę z tego, że dokument sporządzony przez nas jest zaledwie elementem ogólnikowym, wskazującym nam mniej więcej szacowaną wartość. Taka wycena nie ma oczywiście mocy prawnej, którą posiada z kolei profesjonalna wycena przygotowana przez rzeczoznawcę.

Dokument od rzeczoznawcy ma moc prawną

Rzeczoznawca to zawód, który wykonują wyłącznie osoby wykwalifikowane. Mowa tutaj nie tylko o ukończeniu specyficznych studiów, ale także o zdaniu specjalnego egzaminu przed zebraną komisją. Sam egzamin poprzedzony jest zatem latami ciężkiej pracy, która polega zarówno na zdobyciu odpowiedniej wiedzy z zakresu teorii oraz z zakresu praktyki. Co ciekawe, obowiązki rzeczoznawcy wcale nie kończą się – jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać – na wycenie domów czy mieszkań. W skład jego obowiązków wchodzi również między innymi wykonywanie operatów szacunkowych związanych z inwestowaniem w nieruchomości, bankowo-hipoteczną wartością nieruchomości czy określeniem wartości danego budynku dla firmy deweloperskiej lub też inwestora. Zgłaszając się do rzeczoznawcy należy mieć świadomość, że każda wycena przeprowadzana przez daną firmę może trochę potrwać. Analizy rynku są sprawdzane przez pracowników cały czas, jednak badania w kontekście konkretnej nieruchomości też mogą trochę potrwać.

Wycena online dostępna na stronach www

rzeczoznawcaDla osób niepotrzebujących wyceny od profesjonalisty dostępne są dzisiaj tak zwane wyceny online zamieszczane często na stronach rzeczoznawców. Specjalnie przygotowana aplikacja pozwala na wpisanie wybranych parametrów i danych na temat różnych nieruchomości, dzięki czemu w pewnym sensie możemy poznać jej wartość. Należy oczywiście mieć świadomość tego, że wspomniana wycena online nie ma mocy prawnej i jest mniej dokładna niż wycena przygotowana przez rzeczoznawcę. Specyficzna wycena nieruchomości online pozwala zatem wstępnie ocenić, jaką kwotę możemy otrzymać za nasz dom czy mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że ostateczne zdanie ma rzeczoznawca oraz jego działania. Coraz częściej potencjalni klienci oczekują od sprzedawców przedstawienia wyceny mającej pieczątkę i podpis wykwalifikowanego rzeczoznawcy. Oferowanie im wyceny online budzi raczej niechęć, dlatego warto zachować wiedzą zdobytą w ten sposób wyłącznie dla siebie. Jakby jednak nie było, pomysł na stworzenie wspomnianej aplikacji rzeczywiście w pewnych kontekstach może się przydać.

Kupowanie raportów i analiz rynku nieruchomości

Podobnie jak aplikacja pozwalająca wycenić nieruchomość online, na stronach rzeczoznawców znajdują się także specjalne raporty i analizy rynku nieruchomości przygotowane drogą obserwacji tendencji występujących we wspomnianej branży. Warto przeglądać takie dokumenty wtedy, gdy poszukujemy aktualnie domu czy mieszkania na sprzedaż. Zazwyczaj zakup takiego elementu nie kosztuje wiele. Cena zwykle waha się w okolicach dwudziestu złotych. Co więcej, niektóre analizy i raporty różnorodne firmy oferują swoim klientom za darmo. Jakie zalety posiadają takie dokumenty? Przede wszystkim pozwalają ocenić stan rynku nieruchomości w danym czasie czy też w określonym miejscu. Zdobywszy wiedzę na powyższe tematy, nie damy się oszukać nieuczciwym sprzedawcom proponującym cenę nierzadko wielokrotnie zawyżoną i nieadekwatną do wartości sprzedawanego domu czy też mieszkania.

Wycena nie jest ważna wiecznie

Warto mieć świadomość tego, że nawet najbardziej trafna wycena nie jest wieczna, czy nawet długoterminowa. Tendencje na rynku z czasem zaczynają się zmieniać, dlatego ustalono, iż raz wydana wycena będzie ważna przez rok. Potem, po konsultacjach z rzeczoznawcą, można ją na jakiś czas przedłużyć. Wydaje się zatem, że najlepiej wykonywać profesjonalną wycenę wtedy, gdy rzeczywiście jest nam potrzebna. W innych przypadkach można posiłkować się zwykłą wyceną online dostępną na przykład na stronach biur rzeczoznawców.

Wycena nieruchomości przygotowana przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę sprawdzi się oczywiście o wiele bardziej niż zwykła wycena online wykonywana przez właściciela w internecie. Ta pierwsza sprawdzi się oczywiście idealnie w momencie, w którym chcemy sprzedać dom lub mieszkanie i zależy nam na poznaniu jak najbardziej adekwatnej ceny jednostkowej nieruchomości. Wycena online jest z kolei jedynie informacją prywatną skierowaną do nas samych. Daje nam pewien ogląd sytuacji, ale jednocześnie nie ma żadnej mocy prawnej. Co za tym idzie, przedstawianie potencjalnemu kupcowi wyceny online jest nie do końca moralne czy nawet zgodne z prawem. By uniknąć problemów i szybko sprzedać nieruchomość, należy zatem zatrudnić profesjonalnych pracowników znających się na rzeczy.

Skills

, , ,

Posted on

Kwiecień 15, 2014