Kiedy wizyta u urologa

Kiedy wizyta u urologa

Gabinet urologiczny najczęściej przeciętnemu zjadaczowi chleba kojarzy się ze stresem i wstydem. Nie ma w tym po części niczego dziwnego, ponieważ rozmowa z urologiem czy ewentualne badanie urologiczne z pewnością zahaczają o bardzo intymną sferę naszego życia, którą z pewnością nie chcemy dzielić się z innymi. Warto jednak podkreślić, że problem zgłoszony wcześnie będzie wiązał się z szybszym wyleczeniem, a więc także mniejszym poczuciem dyskomfortu, mniejszym stresem i wreszcie mniejszym wstydem, który pacjenci odczuwają zdaje się chyba najczęściej ze wszystkich innych uczuć podczas wizyty. Kiedy zatem należy bezwzględnie i jak najszybciej udać się do gabinetu urologicznego? Trudno tak naprawdę wymienić wszystkie choroby czy schorzenia, które związane są z urologią, ponieważ wbrew pozorom jest ich naprawdę wiele. Co więcej, wbrew powszechnemu mniemaniu u urologa mogą pojawić się nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Warto również dodać, że te ostatnie obawiają się urologicznej wizyty nieco mniej, ponieważ zazwyczaj posiadają już jakieś doświadczenie związane z odsłanianiem swojej intymności podczas wizyty u ginekologa. Nie oznacza to oczywiście, że stres związany z ewentualnym opowiedzeniem od dolegliwościach staje się raptownie mniejszy.

Zaburzenia erekcji

badanie usgDo urologa powinny zgłaszać się ci mężczyźni, którzy posiadają tak zwane zaburzenia erekcji. Innymi słowy wspomniana dolegliwość polega na niemożności odbycia stosunku płciowego z powodu zaburzenia sztywności prącia. Tego rodzaju problemy mogą być dla mężczyzn nie tylko uciążliwe, ale także bardzo wstydliwe. Zazwyczaj, choć problem z pewnością odbija się na ewentualnym związku partnerskim, mężczyźni zwlekają z wizytą u urologa dlatego, że po prostu wstydzą się swoich problemów upatrując w nich źródło swojej niemęskości. Często bywa tak, że mężczyźni w końcu zwierzają się z problemów swoim partnerkom, a te ostatnie namawiają czy wręcz zmuszają partnera do wizyty w gabinecie urologicznym. Co prawda badanie urologiczne w przypadku mężczyzn rzeczywiście powoduje dyskomfort i wcale nie jest miłe, jednak z drugiej strony lekarz może szybko rozwiać wątpliwości pacjentów. Warto już teraz wiedzieć, że zaburzenia erekcji, czyli tak zwana impotencja mogą mieć różne podstawy. Co więcej, ów podstawy związane są nie tylko z aspektami fizycznymi, ale także z psychologią człowieka. Jeśli chodzi o elementy psychologiczne, często zaburzenia erekcji może powodować zmęczenie, stres czy niepokój. Paradoksalnie niemożność odbycia stosunku płciowego może pogłębiać wspomniane uczucia prowadząc tym samym do depresji, z której często trudno się podźwignąć. Nie należy więc zwlekać z wizytą u lekarza tym bardziej, że niektóre przyczyny fizjologiczne także mogą być bardzo poważne. Impotencję powodują między innymi problemy związane z układem sercowo-naczyniowym, nadciśnienie, cukrzyca, a nawet zaburzenia hormonalne kojarzone raczej płcią damską. Najważniejsze jest w efekcie końcowym rozpoznanie problemu po to, by szybko rozwiązać i wyleczyć zaburzenia odkryte przez urologa.

Rak prostaty

Najczęściej rozpoznawany nowotwór u mężczyzn to właśnie rak prostaty. Niestety wspomniana choroba rozwija się często bezobjawowo, dlatego tak istotne stają się w tym momencie regularne wizyty w gabinecie urologicznym. Nawet osoby oszczędne powinny zapisywać się na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i raz na rok zadbać o podstawowe badanie prostaty wykonywane w gabinecie urologicznym. Najczęściej badanie wykonywane jest przez lekarza per rectum, czyli innymi słowy rzecz ujmując palcem przez odbytnicę. Nie da się ukryć, iż badanie nie należy do najprzyjemniejszych, jednak z drugiej strony jego wykonanie daje mężczyźnie pewność tego, że jest zdrowy. Regularne badania pozwalają szybko wykryć problem, co w następstwie wpływa na szybkość i skuteczność leczenia. Z uwagi na to, że badanie jest dla pacjenta stresujące i wstydliwe należy wybierać zaufanego lekarza, który nieco obniży stres i rozluźni atmosferę. Jak znaleźć takiego urologa? Dobrym źródłem informacji są strony www, na których pacjenci polecają różnych specjalistów.

Zapalenie pęcherza i nietrzymanie moczu

Powyższe dolegliwości związane są dla odmiany nie tylko z mężczyznami, ale także z kobietami. Pacjenci oraz pacjentki zgłaszają się często do urologa dlatego, że mają problemy z szeroko pojętym układem moczowym. Obawy zapalenia pęcherza moczowego to bóle i uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu czy tak zwany częstomocz dzienny i nocny, niepozwalający na normalne funkcjonowanie. Badanie kontrolne polega w tym przypadku na oddaniu moczu do analizy, wykonaniu posiewu czy badania ultrasonograficznego. Oprócz zapalenia równie uciążliwymi problemem jest nietrzymanie moczu. Warto także w tym przypadku udać się do urologa, który po wykonaniu odpowiednich badań będzie mógł podjąć leczenie, by rozwiązać problem.