Lepiej kupić czy wynająć – dylemat współczesnego Polaka

Lepiej kupić czy wynająć – dylemat współczesnego Polaka

Rynek nieruchomości przyciąga dzisiaj ogromną różnorodnością oraz ofertami proponowanymi zarówno przez deweloperów, jak i przez właścicieli prywatnych. Poszukując mieszkania przede wszystkim powinniśmy zdecydować się nie tylko na określony rodzaj nieruchomości (na przykład dom jednorodzinny, mieszkanie dwupokojowe czy kawalerkę), ale także na sposób jego nabycia. Zazwyczaj mowa o dwóch sytuacjach. Nieruchomość mieszkalną można bowiem zakupić lub po prostu wynająć. Sprawa nie jest jednak tak prosta jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Z jednej strony wynajmowanie wydaje się nieopłacalne, a niektórzy wolą spłacać kredyt na mieszkanie niż płacić za wynajem obcej osobie. Z drugiej strony zakup mieszkania jest poważną decyzją, której skutki odczuwa się przez wiele następnych lat. Co więcej, okazuje się nawet, że wynajmowanie nieruchomości mieszkalnej ma swoje plusy w pewnych sytuacjach. Jak zatem zdecydować się na jedną lub drugą opcję? Wydaje się, że podstawą do podjęcia odpowiedniej decyzji jest poznanie wszystkich (a przynajmniej najważniejszych) plusów i minusów zarówno kupna jak i wynajmu określonych nieruchomości.

Czy mieszkanie trzeba mieć, by poczuć się bezpiecznie?

Wśród polskich rodzin panuje od wielu lat przeświadczenie, że poczucie stabilności i bezpieczeństwa najbardziej daje właśnie własne mieszkanie. Czy aby na pewno takie pobudki towarzyszą osobom, które decydują się na zakup nieruchomości mieszkalnej czy alternatywnie na budowę domu? Zapewne po części tak, jednak okazuje się, że dużą rolę odgrywa także pewnego rodzaju duma, którą Polacy odczuwają w związku z posiadaniem własnego „gniazdka”. Wydaje się, że powiedzenie „zastaw się a postaw się” towarzyszy polskiemu narodowi nie tylko w przypadku gościnności czy organizacji przyjęć. Na dobrą sprawę wspomniane poczucie stabilności wcale nie musi kojarzyć się z posiadaniem domu w sensie budowlanym. To raczej rodzina i w pewnej mierze także zaplecze finansowe wpływają na wrażenie stabilności życiowej oraz bezpieczeństwa.

Wynajmowanie dla obieżyświata jest idealnym rozwiązaniem

Współcześnie bardzo często to zawód, który wykonujemy wpływa w dużej mierze na naszą potrzebę posiadania mieszkania. Okazuje się, że to osoby prowadzące stabilny i rutynowy tryb życia częściej i szybciej decydują się na kupno mieszkania czy budowę domu. Z kolei osoby będące nieustannie w podróży i mające zróżnicowane godziny pracy nie przejmują się tak bardzo posiadaniem ciepłego i przytulnego mieszkanka, do którego codziennie będą wracać. Dla osób rządnych przygód i poznawania świata opcja wynajmu wydaje się zatem najlepsza. Wynajmując mieszkanie nie trzeba przejmować się ewentualnymi przeprowadzkami czy najpotrzebniejszymi remontami. Po co bowiem remontować lokal mieszkalny właścicielowi, skoro za jakiś czas znajdziemy się w zupełnie innym miejscu. Zaletą wynajmowanego mieszkania jest także umiejętność pozbywania się naprawdę niepotrzebnych rzeczy. Osoby przeprowadzające się dość często i podróżujące między miastami, państwami czy nawet kontynentami z czasem ucząs ię zabierać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Z kolei osoby posiadające swój dom czy mieszkanie przez lata składują w domu przedmioty i urządzenia, które w efekcie końcowym tak naprawdę nikomu się nie przydają.

Po co płacić komuś, jeśli można płacić sobie?

biura na wynajemNajtrudniejszym do obalenia argumentem związanym z potrzebą czy raczej sensownością kupowania mieszkania ponad jego wynajmowaniem jest argument mówiący, że płacenie na siebie jest bardziej przyszłościowe niż płacenie obcej osobie. Nawet jeśli podróżujemy i nie zamierzamy mieszkać w danym miejscu na dłużej, za kilkanaście lat nieruchomość nabyta drogą kupna może być niezłą inwestycją. Miejsce można dla przykładu wynająć jakiejś rodzinie czy chociażby – jeśli mowa o dużym mieście – studentom. Wynajmowanie jest natomiast rozwiązaniem chwilowym i nie przynoszącym żadnych korzyści długoterminowych.

Wynajem nakłada na nas mniejszą odpowiedzialność

Przebywając w lokalu mieszkalnym warto zadbać oczywiście o jego standard. Wynajmowane mieszkanie oddane do użytku powinno mieć podobny stan z chwilą wyprowadzki osób je wynajmujących. Należy oczywiście zdawać sobie sprawę z tego (z czego nie zdają sobie często niestety sprawy właściciele mieszkań wynajmowanych), że eksploatowane mieszkanie będzie się zmieniać. Ściany mogą się pobrudzić, a podłogi zarysować. O ile zmiany nie będą rażące, o tyle właściciel powinien przymknąć na nie oko. Warto zadbać o to, by w umowie znajdować się zapis o tym, że z kaucji nie będzie odciągnięta kwota za takie elementy. Wynajmowanie mieszkania ma jeden podstawowy plus. Łatwiej się z niego wyprowadzić, jeśli coś nam nie odpowiada. Hałaśliwy sąsiad czy ruchliwa ulica wybudowana całkiem niedawno pod oknem z pewnością nie zachęcają do pozostania w jednym miejscu na dłużej. Nie trzeba więc przekonywać, że zrezygnowanie z umowy najmu najczęściej jest o wiele bardziej łatwe niż sprzedaż lokalu mieszkalnego i kupno kolejnej nieruchomości, w której zamieszkamy. Jeśli chodzi o lokale do wynajęcia Poznań i inne większe miasta mają wiele opcji do wyboru.

Okazuje się zatem, że zarówno wynajmowanie mieszkania, jak i jego kupno czy wreszcie budowa domu mogą mieć swoje plusy i minusy. Każda osoba poszukująca swojego gniazdka powinna zdawać sobie przede wszystkim sprawę z tego, czego oczekuje od życia. Dla jednych lepszą opcją będzie wynajmowanie mieszkania, dla innych kupno czy budowa domu stanie się w życiu priorytetem. Bez względu na decyzję jedno jest pewne – poczucie bezpieczeństwa i stabilności zapewnia nie tylko budynek, w którym mieszkamy, ale także rodzina i sytuacja finansowa.